Žíly a já

28.01.2022 10:35

Tentokrát použiju v blogu text RNDr. Lenky Grycové, Ph.D.(biomolekulární chemik), protože je to o tom, co teď sypu :-). Omlouvám se všem, moc veselé to čtení není, zato může být užitečné. Vám, vašim rodičům, a pokud máte v rodině ty "správné" geny, tak i vašim dětem, které tráví mládí v posilovně (tam si lze uhnat tromby na střevních stěnách). Jak jsem k tomu textu přišla? Jedině google! Cituji článek:

...."Mým cílem je upozornit na historická omezení preskripce, která ve skutečnosti omezením nebyla, na chybějící informace u samotných pacientů, kteří čerpají informace pouze od lékařů, lékárníků a z reklam občas i na absenci informací u lékárníků, protože ne vždy platí, že méně informací je více. Tato absence některých informací sice může ušetřit nějaké peníze pacientům či pojišťovnám, ale je to to správné místo na úsporu? Osobně si tím nejsem jistá.

A proč? Protože pokud nejsme důslední v prevenci a léčbě prvotních příznaků žilních onemocnění, dopadá to i takto – otevřené rány, které se nehojí, pacienti jsou kromě nemoci samotné imobilizovaní, omezení ve výběru oblečení, možnosti sociálního kontaktu, žádné krátké kalhoty, sukně, žádná plovárna. A když se to nelepší? Opakované chirurgické zákroky, ale i obrázek pacienta ve sprše, kterému se otevřela rána a crčí z něj krev. Myslíte, že přeháním? Abych pravdu řekla, moc bych si přála, aby to byla jen iluze.

Co dnešní trh nabízí žilám?

Žilní onemocnění není v dnešní době žádným mimořádným jevem. Skoro nejpřesnějším zařazením by bylo označení civilizační nemoc. Protože s vývojem hlavně elektroniky se stáváme prostě línými. Ano, opravdu se generují reklamy na pohyb, tedy to, co je nebo by aspoň mělo být, zcela přirozené. Skoro to připomíná ten vtip o muži, kterému běželo do sluchátek „nádech, výdech, nádech, výdech“. A když mu sebrali sluchátka, muž zemřel.

Nejnebezpečnější a nejzákeřnější nemoci nejsou ty, které přichází naráz, ale ty, které se den za dnem, měsíc za měsícem, rok za rokem vyvíjí tak pomalu, že jednotlivé změny nejsou obyčejnému necvičenému oku viditelné. Pacienti tak tyto změny snadněji přijímají a méně „panikaří“ k jejich vlastní škodě.

Pokud by si někdo přál zázračnou pilulku, která po měsíci užívání, či dvou uleví od všech příznaků, zastaví progresi onemocnění a hlavně ukolébá pacienty ke klidu, pak bude zklamaný. Chronické žilní onemocnění zahrnuje velké množství příznaků, které v prvotní fázi člověka nijak neobtěžují. A v tom je právě ten problém. Lidská populace je lenošná věnovat dejme tomu 30 % denních aktivit starosti o sebe sama, když to není vidět. Pokud už dojde nemoc tak daleko, že nás nejen obtěžuje, ale izoluje od společnosti, rádi bychom se vrátili k preventivním krokům, ale to už je zpravidla pozdě. Žádná léčba nebude dostatečná, pokud k tomu nepřidáme i určitou sebekázeň. A u žilních onemocnění to platí dvojnásob.

Mezi základní charakteristiky přispívající k žilním potížím patří tyto:

• sedavé nebo statické zaměstnání (to platí i pro budoucí výběr zaměstnání)

• nedostatek pohybu

• dědičnost

• pohlaví žena

• hormonální léčba (protože hormonální léčba nemusí být jen antikoncepce)

• nadváha

• špatné stravovací návyky

• poruchy vyprazdňování

Ale vraťme se teď k té zázračné pilulce. Není. Ani na žilní nedostatečnost, ani na srdeční potíže ani na nádorová onemocnění. To ovšem neznamená, že venofarmaka nejsou k dispozici, nebo že by nepřinášela úlevu. Jelikož, jak jsme již zmínili, je mnoho příznaků a také pacienti očekávají úlevu od větší části z nich. Některé jsou častější, některé méně. Chronické žilní onemocnění totiž není jen to, co je obecně známé – křečové žíly, bércové vředy, hemoroidy ale spousta nenápadných příznaků...

Teď je čas vrátit se k Detralexu. Je to lék, běžně užívaný právě při chronické žilní nedostatečnosti. Lék je považován za jeden z těch účinnějších, současně je určen i pro dlouhodobé užívání. A co v Detralexu působí? Definice obsahové látky je přesně daná – 500 mg MPFF, tedy mikronizované purifikované flavonoidní frakce. Ale to není jen diosmin. Purifikovaná flavonoidní frakce – to může být jeden flavonoid, dva, tři, kolik jich v té konkrétní frakci Dertalexu je? MPFF je registrovaná značka a informace ohledně flavonoidní frakce sama o sobě odkazuje na přírodní zdroj. Co se ale skrývá za mateřskou rostlinou? Zdrojem flavonoidů v Detralexu je sladký pomeranč. Konkrétně se jedná se o druhy - Citrus sinensis late, Citrus tangerina a Citrus navel, které patří do čeledi Rutaceae aurantia. Tyto rostliny poskytují Detralexu směs flavonoidních látek, konkrétně pěti – diosmin, hesperidin, linarin, isorhoifolin a diosmetin. Diosmin je zastoupen majoritně, a to 450 mg zatímco ostatní čtyři flavonoidy zbylými 50 mg. Studie, které se zabývaly efektem jednotlivých flavonoidních látek a směsnou frakcí prokázaly synergické působení těchto 5 flavonoidních látek na chronické žilní onemocnění. To nás vrací k mému oblíbenému názoru, že uspořádání obsahových látek v rostlinách má svůj smysl...."

Heuréka! Objevila jsem Ameriku! Proto mi Synefrin (viz Nežer! ) červené grepy a řepa, které jsem jedla před Paralympiádou kvůli hubnutí, odstranily některé dlouhodobé potíže, o nichž jsem se domnívala, že to je jen stáří! No ono to defacto stáří bylo, na druhou stranu potíže s hemoroidy (to je to slovo, které se bojím vyslovit) mám od třiceti. Takže super, budu čekat, že to zabere a možná ještě chvíli budu žít :-)