Na handbiku počesku 3 - Kersko

02.07.2017 11:37

Placatou krajinu v okolí Nymburka nelze na cestě po Čechách vynechat. Cestou Polabím si můžete zpívat Uhlířovu písničku „… do školy i do úřadu na kole, na kole na kole, krásné vpředu krásné vzadu, na kole, na kole, na kole…“. Co je vidět z handbiku zepředu a zezadu nemám páru. Důležité je, aby byl handbike vidět pro okolní motoristy.

Do Kerska jsem jezdila na tréninky, ale na začátku července jsem tam jela na svatbu. Ženil se Tomáš s Lenkou a svatební obřad byl za účasti Černých koní, hasičů a přátel historických vozidel z Jiren. Svatbu už na cyklovýletu neuvidíte, ale i přesto poskytuje okolní krajina spoustu zážitků.

Okruh: Kersko-Semice-Ostrá-Kostomlaty-Nymburk-Zvěřínek-Sadská-Velenka-Kersko

Parkování: Hradištko 148, Hájenka

Délka trasy: 40 km

Celkové stoupání: 25 m (!!)

Čistá doba jízdy: necelé 2h.

Povrch: asfalt, většinou nový, děravý jen okolo Semic

Výchozím místem je Hájenka. Je to restaurace, kde slušně tu vaří a natáčel se tu film Slavnosti sněženek. Jak se sami chválí, potkáte tu nostalgii Hrabalových knih, lahodnou chuť Postřižinského piva a dilema, zda kančí kýta má být se šípkovou nebo se zelím.

Od Hájenky se dáte na první silniční křižovatce vlevo na Semice. Je dobré zvolit tento směr okruhu, neboť na všech dalších křižovatkách budete odbočovat doprava, což je jednodušší.

Technická poznámka: slovo "doprava" nebudu dál v textu uvádět. Nejsem žádný pravičák, ale - jak říká manžel, obě ruce mám levé, a tudíž si je pletu.

Po projetí Semicemi následuje kousek nepříjemně frekventované silnice. Z ní odbočíte 1 km za mostem přes Labe. Přes Ostrou, Kostomlaty a pár dalších vesnic to frčí tak pěkně, že je skoro škoda zastavovat před Nymburkem na třešně. Vyplatí se vzít s sebou někoho, kdo vám třešně natrhá, a s klidem ho poslat na strom, protože blesk ani osud neuhodí dvakrát do stejného místa.

Nymburkem se projede bez problémů - na kruháči prvním výjezdem na Prahu. Ve městě je zajímavá turecká věž (vodárna) a pivovar, ale už jsem na poněkud hrbolatém přejezdu u pivovaru jednou píchla, a proto odtamtud mizím co nejrychleji. Před Zvěřínkem lze odbočit na Písty, kde je písečný přesyp, taková malá duna s chráněným rostlinstvem. Pak se zase vrátíte, a v Sadské zahnete na Hradištko. Předtím, než se objeví pole, je odbočka k jezeru. Můžete poslat děti k vodě a sami si celou trasu projet ještě jednou, protože se po ní jede opravdu krásně.

Pokud budete mít po výletu žízeň, vodu z pramene sv. Josefa v Kersku nemůžu z osobní zkušenosti doporučit. Je prý léčivá a u vrtu ji bere kdekdo, ale můj necitlivý organismus není na něco tak odvážně vonícího (sirovodík) připraven.